• II Borneński Festiwal Nauki pn.: „Życie w kropli wody”

        • W dniu 22 kwietnia odbył się II Borneński Festiwal Nauki pn.: „Życie w kropli wody”. Organizatorem przedsięwzięcia był Borneński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Ośrodek Edukacji Ekologicznej, działający przy Zespole Szkół im. Boh. Oflagu IID oraz CKiR. Patronat naukowy nad festiwalem objęła Katedra Biologii Środowiskowej Politechniki Koszalińskiej pod kierownictwem prof. dr hab. Tomasza Heese. W festiwalu wzięli udział nie tylko uczniowie Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej w Bornem Sulinowie, ale także mieszkańcy naszej gminy  w tym:  Słuchacze BUTW i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie.

          W ramach festiwalu odbyły się  warsztaty terenowe nad jeziorem Pile, przeprowadzone przez prof. dr hab. T. Heese i jego współpracowników.  W trakcie, których słuchacze zostali zapoznani z metodyką poboru prób wody i osadu, metodyką i badaniami właściwości fizyko – chemicznych wody i makrofauny. Dużą atrakcją dla uczestników okazała się możliwość wcielenia się w rolę badacza i samodzielne wykonanie oznaczeń właściwości fizyko – chemicznych wody (m.in.: temperatury wody, przewodnictwa elektrycznego właściwego, odczynu wody (pH), mętności (krążek Secchiego), stężenia fosforu całkowitego i azotanów).

          Przeprowadzenie badań było możliwe dzięki Starostwu Powiatowemu  w Szczecinku, które zakupiło niezbędne do wykonania oznaczeń reagenty. W warsztatach uczestniczyło ok.100 osób.

          Pan profesor Tomasz Heese wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat: „Ochrony jezior w praktyce”, w którym uczestniczyło ok.120 osób.

          Ogromnym zainteresowaniem, wśród uczestników festiwalu, cieszyły się również przygotowane przez  panie mgr inż. Katarzynę Pikułę i  mgr inż. Natalię Kołacz oraz pan mgr Michała Arciszewskiego obserwacje mikroskopowe makrofauny żyjącej w jeziorze Pile.  Dzięki tym zajęciom dla wielu osób po raz pierwszy otworzyły się drzwi do niewidocznego „gołym okiem” świata mikroskopowych zjawisk. W warsztatach wzięło udział ok.80 osób.

          Monitoring wody j. Pile prowadzony przez uczniów Zespołu Szkół, w ramach innowacji pedagogicznej pn.: „I Ty możesz zostać odkrywcą przyrody”, wykazał dobrą i doskonałą jakość wody j. Pile (wg WJW). Przeprowadzone w trakcie festiwalu badania wody j. Pile potwierdziły dobrą kondycji zbiornika.

           Pan prof. T. Heese ze swoim zespołem przeprowadzi szczegółowe badania właściwości fizyko - chemicznych wody, osadu i makrofauny j. Pile w czerwcu 2016r. O ich wynikach niezwłocznie poinformujemy mieszkańców naszej gminy.

          W ramach II Borneńskiego Festiwalu Nauki odbył się również konkurs plastyczny pn.: „Życie w kropli wody”, w którym wzięły udział artystki z  sekcji malarskiej i fotograficznej BUTW, uczniowie szkół z terenu gminy. W sumie na konkurs wpłynęło ok. 100 niezwykle pięknych prac, wykonanych różnymi technikami. W dniu 26.04.2016r. Komisja Konkursowa w składzie: Bogumiła Celer, Danuta Kmiecik, Mirosława Szurlej, Maria Zalewska wyłoniła zwycięzców. W kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczniowie Zespołu Szkół w Bornem Sulinowie okazali się bezkonkurencyjni. I miejsce zajęła Kaja Filowiat (kl. II b), II miejsce Paulina Kątny (kl. II b), III miejsce Julia Szmurło (kl. III b) i  Wiktoria Jakubowska (kl. II a) Gimnazjum w Bornem Sulinowie.  Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

           

           

          Prace można oglądać od 4.05 2016r. w holu Zespołu Szkół w Bornem Sulinowie.

          Mamy nadzieję, że kolejny  Borneński Festiwal Nauki poświęcony jakości powietrza w powiecie szczecineckim i gminie Borne Sulinowo, będzie się cieszyć również dużym zainteresowaniem mieszkańców.

                                                                                                    

                          Edukatorzy w OEE            w Bornem Sulinowie