• Program Erasmus 2022-2023

        • DWUTYGODNIOWE MOBILNOŚCI SZKOLENIOWE NA MALCIE

          W dniach 13-24. 02.2023r. siedmioro nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie wzięło udział w dwutygodniowym kursie metodycznym w ETI Malta. Podczas mobilności beneficjenci szkolnego projektu, finansowanego z Programu Erasmus, poszerzali swoje umiejętności w zakresie przygotowanie stron www, blogów (Google Blogger), projektowych jednostek metodycznych (PBWorks), wykorzystanie zasobów Internetu (słowniki online), tworzenie interaktywnych krzyżówek, wykreślanek, awatarów, aplikacji, komiksów, historyjek i opowiadań, edytowanie filmików z YT, nagrywanie z ekranu, itd. Ponadto, nauczyciele poszerzyli wiedzę w zakresie teorii i praktycznego zastosowania metody CLIL, edytowania i tworzenia jednostek zintegrowanego nauczania językowo-przedmiotowego (WebQuestów), przygotowanie prezentacji Adobe i Canva. Na zakończenie każdego tygodnia szkolenia, nauczyciele prezentowali przygotowane przez siebie blogi, strony www i projekty lekcji (PBworks). Piękna pogoda sprzyjała eksploracji archipelagu, indywidualnie i grupowo zwiedzaliśmy stolicę Malty, fortecę w Mdinie, wyspę Gozo, Blue Grotto, megalityczne świątynie w Hagam Qim. W stolicy kraju, mogliśmy podziwiać zespoły i dekoracje karnawałowe. Naszym trenerką była niezwykle pomocna i uprzejma Josefa Borg, która codziennie zarażała nas swoim poczuciem humoru. Na zakończenie szkolenia otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające nasz udział w kursie.

          Mobilności na kursy metodyczne w ETI Malta są częścią implementowania szkolnego projektu nr: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041952

          Typ akcji: KA122-SCH

           

          Job Shadowing w Pescarze

          Po raz kolejny nauczyciele z Bornego Sulinowa udowodnili że “nauka przez całe życie” to nie jest pusty slogan!

          Czworo pedagogów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu IID w Bornem Sulinowie miało okazję przez trzy dni obserwować pracę włoskich kolegów. Nowe doświadczenia zdobywali: Pan Dyrektor Jacek Wojciechowski oraz trzy nauczycielki: P. Katarzyna Kowalczyk, P. Karolina Kowalczyk i P. Agnieszka Pawlak – Gieniusz.

          Obowiązkiem każdego nauczyciela jest rozwój, zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności w ciągu całego życia zawodowego i wszyscy pracujący w naszej szkole doskonale się z tej powinności wywiązują. Nikogo więc nie dziwi, że skwapliwie skorzystali z okazji jaką oferuje program Erasmus+ i od 10 do 13 października uczestniczyli w działaniu Job Shadowing czyli hospitowaniu zajęć i ogólnej obserwacji lekcji we włoskiej szkole Istituto Tecnico Statale „Tito Acerbo”.

          Współpraca między dwiema placówkami została nawiązana nieco wcześniej - w ubiegłym roku szkołę w Pescarze odwiedzili już P. Jacek Wojciechowski i P. Mirosław Szeligowski omawiając warunki współpracy i wzajemne oczekiwania.

          Job Shadowing to nowoczesne podejście do zdobywania nowych doświadczeń poprzez bezpośrednią obserwację pracy innych, ale co ważne nie chodzi w niej tylko o bierne przyglądanie się - można dopytywać o pewne kwestie, dyskutować, wyrażać opinie, wymieniać się doświadczeniami.

          Nauczyciel z naszej szkoły mieli okazję spotkać się z dyrekcją włoskiego technikum, porozmawiać o problemach administrowania, sposobie organizacji systemu edukacji, a także samej szkoły. Istituto Tecnico Statale jest ogromną placówką - zatrudnia ponad 180 nauczycieli, opiekujących się ponad tysiącem uczniów. Różni się ponadto profilem – jako technikum w przygotowuje do wykonywania zawodów w sektorze hotelarstwa i ekonomii. Jednak pomimo dzielących nas różnic natrafiliśmy również na wiele podobieństw. Włoscy nauczyciele na co dzień borykają się z podobnymi problemami - Covid, zagrożenia cywilizacyjne, motywacja uczniów, - to wszystko z czym musimy się mierzyć również w polskich szkołach. Wymiana doświadczeń w zakresie radzenia sobie z tymi wyzwaniami była niezwykle cenna.

          Dla pani pedagog Katarzyny Kowalczyk szczególnie ważne było spotkanie ze szkolnym pedagogiem panem Citarella. Opowiedział jak sam musi rozwiązywać problemy uczniów związane z depresją, wykluczeniem społecznym, wynikającym ze statusu materialnego, jak radzi sobie z absencją uczniów i z motywowaniem ich do nauki. Pani Katarzyna wymieniła najczęstsze problemy na jakie sama napotyka w swojej pracy i jak sobie z nimi radzi. Uzyskała również kilka cennych wskazówek, jak radzić sobie z edukacją włączającą obcokrajowców.

          W ciągu trzech dni Polacy obserwowali zajęcia religii, historii, matematyki, języka angielskiego, biologii, wychowania fizycznego a także przedmiotów zawodowych- prawa, ekonomii, projektowania. Dzięki uprzejmości naszych włoskich kolegów lekcje były prowadzone w języku angielskim, co pozwoliło polskim nauczycielom zorientować się w sposobie i formie przekazywania treści. Włoscy uczniowie, podobnie jak sami pedagodzy, okazywali wiele życzliwości, mimo że czasami byli zdziwieni obecnością polskich gości na swoich lekcjach. Zadawali wiele pytań, a szczególnie interesował ich sposób organizacji lekcji i terminy wakacji w polskiej szkole.

          Popołudniami borneńscy nauczyciele zwiedzali miasto, poznając miejscową kulturę i tradycje, a to co szczególnie przypadło im do gustu to włoska kuchnia - trzeba przyznać, że z rozrzewnieniem będą wspominać pizze, pasty i foccacie.

          Mimo uciążliwej podróży, Job Shadowing w Pescarze to przedsięwzięcie, które zdecydowanie można zaliczyć do udanych. Liceum zamierza wpisać tego typu aktywności na stałe do programu wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli.

          Mamy również nadzieję, że współpraca nawiązana z Istituto Tecnico Statale „Tico Acerbo” w Pescarze będzie kontynuowana i zaowocuje kolejnymi przedsięwzięciami.

          Przygotowała: P. Agnieszka Pawlak – Gieniusz

           

          Erasmus w Pescarze

          W Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie realizowany jest szkolny projekt 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041952 implementowany w ramach programu Erasmus Plus. Dyrektor Liceum, P. Jacek Wojciechowski i P. Mirosław Szeligowski, nauczyciel języka angielskiego odbyli wizytę przygotowawczą w ISTITUTO TECNICO STATALE “Tito Acerbo” w  Pescarze, Włochy. Celem wyjazdu było szczegółowe omówienie planowanego, przyszłego działania projektowego Job Shadowing, czyli kilkudniowej obserwacji pracy szkoły przez grupę nauczycieli z borniańsko-sulinowskiego liceum. Dyrekcja i nauczyciele z włoskiej szkoły zapoznali beneficjentów projektu z historią regionu i miasta, warunkami pracy, ofertą edukacyjną, sukcesami uczniów, wdrażanymi projektami z Programu Erasmus. 

           

           

          PROJEKT ERASMUS +

          Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie z przyjemnością informuje, że szkoła otrzymała dofinansowanie z Programu Erasmus+ (KA122-SCH) w wysokości 24.147 Euro na wdrożenie projektu “Doskonalenie zintegrowanego nauczania przedmiotowo - językowego w praktyce szkolnej”

          Wniosek opracowany przez szkołę został bardzo wysoko oceniony przez komisję kwalifikacyjną i zajął 8 miejsce .

          Najważniejsze działania projektowe zakładają mobilność siedmiu nauczycieli na dwutygodniowym kursie rozwijającym umiejętności implementowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w praktyce szkolnej , które odbędą się w ETI Malta oraz trzydniową obserwację pracy szkoły we Włoszech.

          Niniejszy projekt należy do krótkoterminowych, rozpocznie się 1. kwietnia 2022 r. a zakończy po 15 miesiącach.

          Dodać należy , że w poprzednich pięciu latach w borniańsko-sulinowskim liceum zrealizowaliśmy już dwa projekty z Programów Erasmus+ i PO WER.

          Koordynatorem projektu z ramienia szkoły będzie nauczyciel języka angielskiego – Pan Mirosław Szeligowski

          Dyrektor LO w Bornem Sulinowie

          Jacek Wojciechowski