• Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

          • Już po raz kolejny, po przerwie wymuszonej pandemią, młodzież z Liceum w Bornem Sulinowie miała okazję nawiązać nowe przyjaźnie z swoimi niemieckimi rówieśnikami. W dniach 16-22.04.2023 odbyła się kolejna edycja projektu zorganizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Oflagu II D. Tym razem gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Spantekow (Meklemburgia – Pomorze Przednie) W sobotę do Budynku Kulturalno Oświatowego w Bornem Sulinowie zawitała 15 osobowa grupa młodzieży przywitana serdecznie przez uczniów klasy I i II. Tygodniowy pobyt obfitował w liczne atrakcje – m.in. wycieczki piesze i rowerowe, zwiedzanie Malborka, warsztaty ekologiczne w Juchowie. Goście z Niemiec mieli okazję zapoznać się z historią miasta uczestnicząc w ciekawym wykładzie pana Dariusza Czerniawskiego, a samo miasto zwiedzili oprowadzani przez naszych uczniów. Integracji służył wspólnie spędzony czas – młodzież dzieliła się obowiązkami przygotowując posiłki, a popołudniami uczestniczyła w aktywnościach sportowych, grając w piłkę nożną czy siatkówkę. Niemiecka młodzież miała też możliwość poznania najbliższych naszych uczniów podczas popołudnia spędzonego u rodziny. Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i merytorycznej pomocy UM Borne Sulinowo oraz Dyrekcji Liceum, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania. W przyszłym roku planowana jest rewizyta – borneńscy licealiści już z niecierpliwością wyczekują na ponowne spotkanie z kolegami z Niemiec.

            Zdjęcie przedstawia grupę młodzieży z Polski i Niemiec wraz z opiekunami

          • PACZKI DLA SENIORÓW z BORNEGO SULINOWA

          •  

            Na początku kwietnia uczennice ze Szkolnego Klubu Wolontariusza w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie, pod opieką Pani Katarzyny Kowalczyk po raz pierwszy zorganizowały Wielkanocne paczki świąteczne dla seniorów z Bornego Sulinowa w ramach akcji „Anioł mieszka po sąsiedzku”.

            Idea obdarowywania najstarszych mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej narodziła się w 2015 roku. Wolontariusze zaczynali wtedy od jednej paczki dla zasłużonej dla miasta seniorki Pani Mirosławy Łuczak [autorki dwóch książek o Bornem Sulinowie], która dostała nie tylko wsparcie żywnościowe dla siebie ale również karmę dla posiadanych przez Panią Mirę kotów, młodzież odmalowała także mieszkanie słuchając przy tym ciekawych historii z okresu powstania najmłodszego polskiego miasta w lesie.

            W tym roku dzięki hojności sponsorów, którzy wsparli akcję w grudniu 2022, stworzyliśmy po raz pierwszy paczki świąteczne na Wielkanoc. Paczki trafiły w Wielki Czwartek do 38 seniorów z miasta. Usłyszeliśmy wiele wzruszających słów i podziękowań za pamięć i wsparcie.

            Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować kierowniczce MGOPS Pani Marioli Siniarskiej oraz pracownikom Ośrodka za pomoc w aktualizacji listy oraz pomoc przy rozwożeniu paczek. Pani dyrektor Paulinie Undrych - Matkowskiej za owocną współpracę oraz Pani Violetcie Podgórskiej – Prokopiak i Panu Piotrowi Prokopiak również za nieocenioną pomoc w rozwożeniu paczek. Podziękowania ślemy także Państwu Natalii i Stanisławowi Bartoszewiczom za wsparcie finansowe oraz tym wszystkim sponsorom, którzy wsparli działania Klubu podczas grudniowej akcji.

            Wolontariusze z borniańsko-sulinowskiego liceum wraz z opiekunką SKW przesyłają wszystkim wspierającym działania wolontariatu najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych. Niech ten nadchodzący świąteczny czas będzie wypełniony radością, życzliwością i wzajemnym szacunkiem.

            zdjęcie przedstawia licealistki  przygotowujące paczki wielkanocne

          • BEZCENNY DAR

          • 29 marca nasi uczniowie wzięli udział w akcji Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta w Bornem Sulinowie. Podczas wizyty mobilnego punktu poboru krwi czterech uczniów i jeden nauczyciel oddali łącznie 2250 ml krwi. Przypominamy, że od 2019 roku posiadamy Certyfikat Szkoły Promującej Honorowe Oddawanie Krwi. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami już od 2010 roku regularnie wspierają krwiodawstwo w naszym regionie, niejednokrotnie kontynuując tą tradycję na studiach i przyszłej ścieżce zawodowej. Rozpiera nas duma. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim byłym i obecnym uczniom za ten bezcenny dar.

            Zdjęcie przedstawia dwie uśmiechnięte licealistki stojące koło autobusu