• BEST OF THE BEST

          • W piątek, 16.12.2022r. troje uczniów z naszego Liceum wzięło udział w eliminacjach do finału XI Międzyszkolnego  Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego BEST OF THE BEST. Naszą szkołę reprezentowali: Antonina Matkowska,  Stanisław Leśniewicz i Łukasz  Pietrzak. Do sześcioosobowej grupy finalistów zakwalifikował się Stanisław, który zajął  5. miejsce. Zadania finałowe wymagały zaprezentowania dłuższej wypowiedzi ustnej nt. święta z obszaru krajów anglojęzycznych a które mogłoby być obchodzone w Polsce, tłumaczenia fragmentów zdań oraz wypowiedzi na jedno z pytań zadanych przez Jury Konkursu. Dziękujemy Antoninie i Łukaszowi za przygotowanie swoich ustnych prezentacji, Stanisławowi gratulujemy przejścia do finału i zdobycia 5. miejsca.

          • Sukces naszego ucznia!

          •  

            W piątek, 2. grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku odbył się VI Powiatowy Konkurs Ortograficzny z języka niemieckiego „ DEUTSCH DIKTAT”. Wzięło w nim udział 26 uczniów z naszego powiatu. Miło nam poinformować, że drugie miejsce w tym konkursie zajął uczeń naszej szkoły Aleksander Biliński. Konkurs obejmował znajomość trudnego słownictwa z zakresu państwo i społeczeństwo. Gratulujemy Alkowi wygranej i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          •  

            W listopadzie obchodzony jest co roku Dzień Postaci z Bajek. Szkolny Klub Wolontariusza po raz drugi odwiedził najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej z Bornego Sulinowa by w zabawny sposób opowiedzieć historie przybyłych na spotkanie bajkowych postaci. Dzieci mogły poznać między innymi historię Mulan, Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Królewny Śnieżki, Jasia i Małgosi oraz poćwiczyć z pewnym Teletubisiem. Wydaje się, że niezłą zabawę mieli i młodsi i starsi uczniowie

          • RÓŻOWA SKRZYNECZKA

          •  Różowa Skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Nasze Liceum zakupiło różową skrzyneczkę menstruacyjną. Od dziś uczennice Liceum mogą czuć się bezpieczniej, podczas trudniejszych dni w miesiącu. Ideą różowej skrzyneczki jest także dzielenie się artykułami higienicznymi. Według ankiety przeprowadzonej wśród dziewcząt liceum, był to strzał w dziesiątkę! Czasami zupełnie mała rzecz może tyle zmienić…

          • WYCIECZKA EDUKACYJNA

          •  

            W dniu 18 listopada 2022 r. uczennice z kl. III i IV, zainteresowane naukami przyrodniczymi, brały udział w wycieczce na Uniwersytet Szczeciński. W trakcie zajęć prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Biologii US licealistki miały okazję wysłuchać wykładu Pani dr hab. M. Archem "Epigenetyka - klucz do zmiany genetycznego przeznaczenia" oraz uczestniczyć w warsztatach z samodzielną obserwacją mikroskopową pt.: "Tkanki zwierzęce organizmów wodnych w mikroskopii", które przeprowadziła Pani dr L. Kirczuk oraz warsztatach genetycznych pt.: "Biologia molekularna organizmów wodnych", które przeprowadziła Pani dr hab. A. Rymaszewska, prof. US. Wyjazd odbył się w ramach projektu pn.: "Człowiek, jego miejsce i rola w środowisku - edukacja ekologiczna w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku" - edycja 2022.

          • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

          •  

            Szkolne obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się w przeddzień rocznicy. Zebraliśmy się w Auli Budynku Kulturalno-Oświatowego, aby wziąć udział w akademii przygotowanej przez licealistów pod kierunkiem P. Karola Dorowicza i P. Katarzyny Kowalczyk. Starannie przygotowana, pełna patriotycznych elementów uroczystość, znacząco poszerzyła i ugruntowała wiedzę o tym ważnym Dniu. Pan Jacek Wojciechowski, Dyrektor Liceum, zachęcił społeczność licealną do pielęgnowania patriotyzmu w codziennym życiu i czynnego świętowania tej rocznicy.

            W dniu 11.11.2022 r. poczet sztandarowy, grupa nauczycieli I licealistów wzięli udział w Gminnych Uroczystościach Dnia Niepodległości. Po Mszy św. udali się przed pomnik Ofiar Totalitaryzmu, aby oddać hołd wszystkim bohaterom Niepodległości.

            W części sportowej, czyli biegu ulicznym Mila Radości do Niepodległości wolontariuszki wspierały działania CKiR. Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, współpraca z mieszkańcami i instytucjami pokazuje naszym uczniom, że patriotyzm to nasza wspólna cecha, którą należy skwapliwie pielęgnować.

          • JOB SHADOWING W PESCARZE, WŁOCHY

          •  

             Po raz kolejny nauczyciele z Bornego Sulinowa udowodnili że “nauka przez całe życie” to nie jest pusty slogan! 

            Czworo pedagogów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu IID w Bornem Sulinowie miało okazję przez trzy dni obserwować pracę włoskich kolegów. Nowe doświadczenia zdobywali:  Pan  Dyrektor Jacek Wojciechowski oraz trzy nauczycielki: P. Katarzyna Kowalczyk, P. Karolina Kowalczyk i P.  Agnieszka Pawlak – Gieniusz. 

            Obowiązkiem każdego nauczyciela jest rozwój, zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności w ciągu całego życia zawodowego i wszyscy pracujący w naszej szkole doskonale się z tej powinności wywiązują. Nikogo więc nie dziwi, że skwapliwie skorzystali z okazji jaką oferuje program Erasmus+ i od 10 do 13 października uczestniczyli w działaniu Job Shadowing czyli hospitowaniu zajęć i ogólnej obserwacji lekcji we włoskiej szkole Istituto Tecnico Statale  „Tico Acerbo”.

            Współpraca między dwiema placówkami została nawiązana nieco wcześniej - w ubiegłym roku szkołę w Pescarze odwiedzili już P. Jacek Wojciechowski i P. Mirosław Szeligowski omawiając warunki współpracy i wzajemne oczekiwania.  

            Job Shadowing to nowoczesne podejście do  zdobywania nowych doświadczeń poprzez bezpośrednią obserwację pracy innych, ale co ważne nie chodzi w niej tylko o bierne przyglądanie się - można dopytywać o pewne kwestie, dyskutować, wyrażać opinie, wymieniać się doświadczeniami. 

            Nauczyciel z naszej szkoły mieli okazję spotkać się z dyrekcją włoskiego technikum, porozmawiać o problemach administrowania, sposobie organizacji systemu edukacji, a także samej szkoły. Istituto Tecnico Statale jest ogromną placówką - zatrudnia ponad 180 nauczycieli, opiekujących się ponad tysiącem uczniów. Różni się ponadto profilem – jako technikum w przygotowuje do wykonywania zawodów w sektorze hotelarstwa i ekonomii. Jednak pomimo dzielących nas różnic natrafiliśmy również na wiele podobieństw.  Włoscy nauczyciele na co dzień borykają się z podobnymi problemami - Covid, zagrożenia cywilizacyjne, motywacja uczniów,  - to wszystko z czym musimy się mierzyć również w polskich szkołach. Wymiana doświadczeń w zakresie radzenia sobie z tymi wyzwaniami była niezwykle cenna. 

            Dla pani pedagog Katarzyny Kowalczyk szczególnie ważne było spotkanie ze szkolnym pedagogiem panem Citarella. Opowiedział jak sam musi rozwiązywać problemy uczniów związane z depresją, wykluczeniem społecznym, wynikającym ze statusu materialnego,  jak radzi sobie z absencją uczniów i z motywowaniem ich do nauki. Pani Katarzyna wymieniła najczęstsze problemy na jakie sama napotyka w swojej pracy i jak sobie z nimi radzi. Uzyskała również kilka cennych wskazówek, jak radzić sobie z edukacją włączającą obcokrajowców. 

            W ciągu trzech dni Polacy obserwowali zajęcia religii, historii, matematyki, języka angielskiego, biologii, wychowania fizycznego a także przedmiotów zawodowych- prawa, ekonomii, projektowania.  Dzięki uprzejmości naszych włoskich kolegów lekcje były prowadzone w języku angielskim, co pozwoliło polskim nauczycielom zorientować się w sposobie i formie przekazywania treści. Włoscy uczniowie, podobnie jak sami pedagodzy, okazywali wiele życzliwości, mimo że czasami byli zdziwieni obecnością polskich gości na swoich lekcjach. Zadawali wiele pytań, a szczególnie interesował ich sposób  organizacji lekcji i terminy wakacji w polskiej szkole. 

             Popołudniami borneńscy nauczyciele zwiedzali miasto, poznając miejscową kulturę i  tradycje, a to co szczególnie przypadło im do gustu to włoska kuchnia - trzeba przyznać, że z rozrzewnieniem będą wspominać  pizze, pasty i foccacie. 

            Mimo uciążliwej podróży, Job Shadowing w Pescarze to przedsięwzięcie, które zdecydowanie można zaliczyć do udanych. Liceum zamierza wpisać tego typu aktywności  na stałe do programu wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. 

            Mamy również nadzieję, że współpraca nawiązana z Istituto Tecnico Statale  „Tico Acerbo” w Pescarze będzie kontynuowana i zaowocuje kolejnymi  przedsięwzięciami. 

             

            Przygotowała: P.  Agnieszka Pawlak – Gieniusz, 

            Zdjęcia: oficjalna strona FB Istituto Tecnico Statale  „Tico Acerbo” w Pescarze

             

            Działanie JOB SHADOWING JEST REALIZACJĄ SZKOLNEGO PROJEKTU “DOSKONALENIE ZINTEGROWANEGO NAUCZANIA PRZEDMIOTOWO-JĘZYKOWEGO W PRAKTYCE SZKOLNEJ”  , ID Projektu: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041952, Typ akcji: KA122-SCH, dofinansowanie: 24147.00 Euro, czas trwania: 15 miesięcy (25.04.2022-24.07.2023)

             

            Job Shadowing in Pescara

             Once again, teachers from Borne Sulinowo proved that 'Lifelong Learning' is not an empty slogan! 

            Four teachers from the Secondary School named after Bohaterów Oflagu II D in Borne Sulinowo had the opportunity to observe the work of their Italian colleagues for three days. New experience was gained by Mr Jacek Wojciechowski, the Headmaster, and three female teachers: Katarzyna Kowalczyk, Karolina Kowalczyk and Agnieszka Pawlak-Gieniusz. 

            It is the duty of every teacher to develop and acquire new knowledge and skills throughout their professional life, and all of those working at our school do an excellent job of this. It comes as no surprise, then, that they eagerly seized the opportunity offered by the Erasmus+ Programme and, from 10 to 13 October, participated in a Job Shadowing activity, i.e. the study and general observation of lessons at the Italian school Istituto Tecnico Statale "Tico Acerbo".

            Cooperation between the two institutions had been established somewhat earlier - last year, the school in Pescara was already visited by Mr Jacek Wojciechowski and Mr Mirosław Szeligowski, who discussed the terms of cooperation and mutual expectations.  

            Job Shadowing is a modern approach to gaining new experience by directly observing the work of others, but what is important is that it is not just about passively watching - you can ask questions, discuss, express opinions, and exchange experiences. 

            The teachers from our school had the opportunity to meet the management of an Italian technical school, to talk about problems of administration, the way the education system is organised and the school itself. Istituto Tecnico Statale is a huge establishment with over 180 teachers, teaching more than a thousand students. It also differs in its profile - as a technical school, it prepares for professions in the hotel and economic sectors. However, despite our differences, we also found many similarities.  Italian teachers face similar problems on a daily basis - Covid, threats to civilisation, student motivation - all of which we also have to deal with in Polish schools. The exchange of experiences in dealing with these challenges was extremely valuable. 

            For pedagogue Katarzyna Kowalczyk, the meeting with school counselor Mr Citarella was particularly important. He talked about how he himself has to deal with pupils' problems related to depression, social exclusion due to material status, how he deals with pupils' absenteeism and with motivating them to learn. Ms Katarzyna listed the most common problems she herself encounters in her work and how she deals with them. She also gained some valuable tips on how to deal with inclusive education for foreigners. 

            During the three days, the Poles observed classes in religion, history, mathematics, English, biology, physical education and also vocational subjects - law, economics, design.  Thanks to the kindness of our Italian colleagues, the lessons were conducted in English, which allowed the Polish teachers to become familiar with the way and form in which the content was delivered. The Italian students, like the educators themselves, showed a lot of kindness, even though they were sometimes surprised by the presence of Polish guests in their lessons. They asked many questions, and were particularly interested in the way lessons were organised and the timing of holidays at the Polish school. 

             In the afternoons, the teachers from Borne Sulinowo explored the city, learning about the local culture and traditions, and what they particularly enjoyed was the Italian cuisine - it must be said that they will remember the pizzas, pastas and foccata with fondness. 

            Despite the strenuous journey, the Job Shadowing in Pescara was definitely a success. The high school intends to make this type of activity a permanent part of its in-school teacher training programme. 

            We also hope that the cooperation established with the Istituto Tecnico Statale "Tico Acerbo" in Pescara will continue and result in further ventures. 

             

            Written by:  Agnieszka Pawlak - Gieniusz

            Photos: official FB page of Istituto Tecnico Statale "Tico Acerbo" in Pescara

             

            The JOB SHADOWING activity IS THE IMPLEMENTATION OF THE SCHOOL PROJECT "IMPROVEMENT OF INTEGRATED SUBJECT-LANGUAGE TEACHING IN SCHOOL PRACTICE".  , Project ID: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041952, Action type: KA122-SCH, Funding: 24147.00 Euro, Duration: 15 months (25.04.2022-24.07.2023)

             

          • Przedsiębiorcza młodzież Pomorza Zachodniego zbuduje startupy!

          •  

             

             

            Na Pomorzu Zachodnim startuje kolejna seria warsztatów z przedsiębiorczości dla młodzieży pod nazwą Startup Shaker, które Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego organizuje we współpracy ze Startup Academy. Podczas zajęć uczniowie zbudują innowacyjne biznesy, które mogą podbić nasz rodzimy rynek.

             

            Dwa dni i zbudowanie szczegółowego planu swojego startupu, to wyzwanie czeka na zespoły ambitnych uczniów z pięciu miast Pomorza Zachodniego. Przejdą one ścieżkę od stworzenia pomysłu na biznes, poprzez zaprojektowanie jego modelu biznesowego, strategii marketingu, aż na prezentacji inwestorskiej kończąc. Będzie to porządna dawka merytoryki i przede wszystkim praktyki - zapowiadają organizatorzy.

            Warsztaty będą prowadzone przez praktyków i trenerów Startup Academy, którzy przyjadą specjalnie na tę okazję z Warszawy - przedsiębiorca Konrad Kaczmarczyk oraz wiceprezes funduszu inwestycyjnego Kacper Różyński. To pod ich okiem młodzież będzie szlifować swoje pomysły oraz otrzyma cenne informacje zwrotne i doradztwo, który pozwoli na ich ulepszenie. 

             

            Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie nabędą nowe kompetencje w zakresie umiejętności budowania innowacyjnych i skalowalnych firm. Zweryfikują teżczy ich pomysł ma szansę zaistnieć na rynku bez ponoszenia dużych kosztów. Ryzyko nieodzownie związane jest z przedsiębiorczością, ale można je zmniejszyć stosując metody pracy typowe dla startupów z całego świata. Dzięki temu możliwe jest szybkie potwierdzenie czy dany projekt znajdzie klientów i odniesie sukces.

             

            Kształcenie postaw przedsiębiorczych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Rozwój technologii wymusza na nas wszystkich potrzebę ciągłego uczenia. Cieszę się, że szkoły i uczniowie, tak chętnie angażują się w projekt, który dla nich realizujemy - mówi Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

             

            Warsztaty odbędą się w następujących terminach w 5 miastach województwa zachodniopomorskiego:

            • 3-4.10. 2022 r.- Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku,  
            • 5-6.10.2022 r.- Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Oflagu w Bornem Sulinowie                                  
            • 17-18.10.2022 r.- Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu,
            • 19-20.10.2022 r.- Zespół Szkół Rolniczych / Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdwinie,
            • 24 -25.10.2022- Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie.

             

            To już druga seria warsztatów Startup Shaker na Pomorzu Zachodnim. Przed wakacjami nasi trenerzy odwiedzili szkoły w: Drawsku Pomorskim, Gryfinie, Sławnie i Trzebiatowie. Niezmiernie nas cieszy entuzjazm młodych ludzi i otwartość na wiedzę, jaką się z nimi dzielimy. Wierzymy, że będzie miało to realny wpływ na ich przyszłość - mówi Karolina Piotrowska członkini zarządu Startup Academy.

             

            Warsztaty Startup Shaker odbywają się w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”. Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji

          • OTRZĘSINY 2022

          •  

            Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny w Starym Kaleńsku po raz kolejny było miejscem integracji uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie. W dniach 29-30 września największa do tej pory, bo aż 56. osobowa grupa wzięła udział w tradycyjnych otrzęsinach klasy pierwszej. Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez starszych kolegów i koleżanki, którzy w ten sposób chcieli przyjąć najmłodszych licealistów w swoje szeregi. Nowicjusze musieli zmagać się z różnymi, wymyślnymi zadaniami, które wymagały od nich siły charakteru, wytrwałości, poczucia humoru i dystansu do siebie. Słoneczna pogoda sprzyjała dobrej zabawie. Wieczorne spotkanie przy ognisku tworzyło dobrą atmosferę do wspólnych śpiewów i tańców. Mamy nadzieję, że za rok tegoroczni pierwszoklasiści przygotują równie atrakcyjną imprezę.

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          •  

            Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Pan Dyrektor, Jacek Wojciechowski pozytywnie podsumował rok szkolny, wręczył listy gratulacyjne, nagrody i świadectwa z wyróżnieniem. Dyplomy otrzymali sportowcy i uczniowie wyróżniający się wyjątkowo wysoką frekwencją. Państwo Natalia i Stanisław Bartoszewicz po raz kolejny ufundowali stypendia motywacyjne dla piątki licealistów oraz nagrody dla 11 członków szkolnego wolontariatu. Kamil Klekotta otrzymał dyplom za honorowe oddanie 450 ml krwi.

          • WAŻNA ROCZNICA

          • 14 maja 2022 r. uczniowie Liceum wzięli udział w obchodach 80. rocznicy wymiany polskich i francuskich jeńców wojennych z Oflagu II B Arnswalde (Choszczno) i Oflagu II D Gross Born/Westfalenhof (Kłomino). Wydarzenie rozpoczęto mszą świętą w kaplicy Matki Boskiej Jenieckiej w Bornem Sulinowie. Dalsza część uroczystości miała miejsce niedaleko Kłomina, przy pomnikach poświęconych pamięci polskich i francuskich jeńców wojennych z Oflagu II D Gross Born, gdzie wspominano bohaterów, złożono kwiaty oraz wieńce. Zgromadzeni wysłuchali przemówień Burmistrza Bornego Sulinowa Pani Doroty Chrzanowskiej, przedstawiciela delegacji francuskiej Pana Etienne Jacheet oraz Pana pułkownika Bolesława Pawłowskiego. To było bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Bornego Sulinowa, ponieważ jeniecka przeszłość regionu stanowi integralną część jego historii i tożsamości.

          • KRWIODAWCY

          • 12 kwietnia po raz kolejny nasze miasto odwiedził krwiobus ze Szczecina na zaproszenie Klubu HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Bornem Sulinowie. Pięć osób z naszego liceum w tym 4 uczniów, oddało krew, w tym jeden z uczniów po raz trzeci i jeden po raz drugi.  Cieszymy się niezmiernie, iż tradycją staje się powoli honorowe oddawanie krwi w naszym liceum.