• Dzień Tolerancji

          • 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Nasza szkoła w ubiegły piątek obchodziła to ważne wydarzenie. Przygotowane zostały gazetki dotyczące tolerancji oraz stereotypów z jakimi się na co dzień spotykamy, jakie sami "nosimy". Była również mini wystawa prac uczniów, którzy na lekcjach kreatywnie tworzyli tolerancyjne plakaty. Następnie na przerwie odbył się happening pod nazwą MODA NA TOLERANCJĘ, gdzie każdy z uczniów mógł na swojej skórze odczuć polskie stereotypy takie jak np.: gruby, niski, blondynka, kujon. Pedagog szkolny wytłumaczyła uczniom na czym polega stereotyp i jak z nimi walczyć, odbyła się dyskusja o stereotypach kiedyś i dziś. Happening okazał się strzałem w dziesiątkę, ale przecież wszyscy wiemy, że mamy dobrą i mądrą młodzież :

          • Kolejne działanie szkolnego koła wolontariatu

          • 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego w naszym Liceum promując czytelnictwo, odwiedzili naszych młodszych kolegów i koleżanki z klas zerowych w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego w Bornem Sulinowie. Wolontariusze przebrani za popularne postaci z bajek takie jak m. in. Bambi i Tuptuś, Jaś i Małgosia czy Calineczka prosili dzieci o odgadnięcie, jaką bajkę reprezentują. Następnie odczytany był fragment danej bajki. Mali uczniowie byli bardzo spostrzegawczy, nie mieli żadnych trudności z rozpoznaniem postaci bajkowych. Wszyscy odczuwali niedosyt i wspólnie z dziećmi ustaliliśmy, że nie będzie to nasza ostatnia wizyta, bo to co dobre i sprawdzone należy kontynuować

          • Dzień Niepodległości

          •  

             

             

             


            Pracownicy i uczniowie naszego Liceum licznie wzięli udział w poniedziałkowych obchodach Dnia Niepodległości. Po Mszy św. udali się przed Pomnik Ofiar Totalitaryzmów przy Urzędzie Miejskim, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Następnie zaprezentowali krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Kariny Rogólskiej.  Następnym punktem uroczystości niepodległościowych był udział uczniów i dorosłych w biegu MILA RADOŚCI DLA NIEPODLEGŁOŚCI. Tu aktywny udział wzięły dziewczęta ze Szkolnego Klubu Wolontariusza, rozdając nagrody, medale, wodę dla biegaczy, bawiąc się z dziećmi w Kąciku Zabaw. Nasi uczniowie i nauczyciele wraz z pełnoletnimi mieszkańcami gminy mogli honorowo oddać krew - dziś wiemy że oddano 13500 ml pełnej krwi.

            Dnia 12 listopada 2019 roku uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu IID w Bornem Sulinowie uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość odbyła się w auli Budynku Kulturalno -- Oświatowego w Bornem Sulinowie. Podczas apelu wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Narodowy oraz obejrzeli program słowno - muzyczny w wykonaniu młodzieży z naszego liceum. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Ukazano ducha narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Akademia była okazją do oddania szacunku symbolom narodowym oraz uczczenia pamięci tych, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Uroczystość przygotowała p. Karina Rogólska, a nad strona muzyczną akademii czuwała p. Ewa Matysiak.

            fot. Marzena Tkaczyk-Jabłońska, Katarzyna Kowalczyk

          • Szkoła do hymnu!

          •  

            8 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie uroczyście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Włączenie się do tej akcji było odpowiedzią na apel Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Odśpiewanie całego, czterozwrotkowego hymnu w uroczystych strojach i postawie na baczność było symbolicznym wyrazem naszego szacunku i uznania dla tych którzy poświęcali życie aby Polska po latach niewoli wróciła na mapy Europy.

            Zaangażowanie uczniów i ich pełna szacunku postawa, po raz kolejny potwierdziła, że uczniowie borneńskiego Liceum potrafią się nie tylko bawić i doskonale uczyć, ale również znają i kultywują tradycje narodowe i patriotyzm to dla nich nie tylko puste słowo.

          • WARSZTATY I WYKŁADY

          • W dniu 21.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklu wykładów i warsztatów ekologicznych organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku,  przeprowadzonych przez pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego  pod kierunkiem prof. US dr hab. Roberta Czerniawskiego w ramach projektu „Człowiek- jego miejsce i rola w środowisku".

             Podczas spotkania uczniowie mogli wysłuchać interesującego wykładu pt. „Trening ryb”, oraz wzięli udział w zajęciach warsztatowych o charakterze terenowym i laboratoryjnym, podczas których mieli możliwość poznania metod poboru organizmów zooplanktonowych siatką planktonową przy wykorzystaniu czerpacza van Dorna. Następnie w laboratorium przy użyciu mikroskopów i przy pomocy prowadzącego uczestnicy rozpoznawali przykładowe organizmy makrobezkręgowe

          • Przyjemne z pożytecznym, czyli intensywny kurs angielskiego na Malcie.

          •  

             

            Pani dr Wioletta Michalska jest  beneficjentem szkolnego projektu POWERSE – 2018 -1 – PL01 – KA101 – 048242 i kilkanaście dni temu powróciła z dwutygodniowej mobilności do ETI Malta. Poniżej znajduje się obszerna relacja z tego wyjazdu edukacyjnego:

             

                      "Drugą połowę października spędziłam na słonecznej Malcie rozwijając swoje kompetencje językowe oraz eksplorując ten  ciekawy, pod względem krajoznawczym   i kulturowym, kraj. 

                      Wyjazd odbył się w ramach realizowanego, przez naszą szkołę, projektu: „Szkoła                z przyszłością – zastosowanie zintegrowanego nauczania językowo - przedmiotowego     w praktyce szkolnej”.

             

            Jak wyglądały zajęcia?

                      Na podstawie testu poziomującego, maltańska szkoła językowa ETI  zakwalifikowała mnie do odpowiedniej grupy.  W moim teamie znaleźli się nauczyciele z Niemiec, Francji, Łotwy i Polski. Co było dodatkowo bardzo ciekawym doświadczeniem.

                      Naszym lektorem była wymagająca, ale zawsze uśmiechnięta i bardzo życzliwa Kata, która codziennie starała się nas przekonać, że:  English is easy!

                      Kurs był bardzo intensywny, zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku,  w godzinach od 9.00 do 14.30 (z dwiema krótkimi przerwami).

                      Kata kładła duży nacisk na praktyczną naukę języka angielskiego, stosując zróżnicowane i efektywne metody aktywizujące. Dzięki temu  nabraliśmy pewności siebie   i zaczęliśmy rozmawiać, najpierw ze sobą, a potem z Maltańczykami i obcokrajowcami. Maltańczycy to bardzo mili i pogodni ludzie, dlatego przełamanie bariery językowej nie było trudne. Największą satysfakcję sprawił mi fakt, że z każdym dniem lepiej radziłam sobie językowo w różnych sytuacjach życiowych. To zachęciło mnie do jeszcze intensywniejszej pracy. Bardzo chciałam móc opowiedzieć na zajęciach, co udało mi się zobaczyć w czasie popołudniowych i weekendowych wycieczek, dlatego cały czas starałam się poszerzać  słownictwo.

             

            Nie samą nauką  człowiek żyje!

             

                      W ramach kursu ETI Malta zorganizowała nam dwie wycieczki fakultatywne do Valletty oraz Rabatu i Mdiny (z cudownym przewodnikiem).

                       W weekend wykupiłam w jednym z biur turystycznych wycieczkę statkiem na wyspę Gozo i Comino – było warto!

                      Na co dzień nie jestem jednak fanką zorganizowanych atrakcji, dlatego zachęcona cudowną pogodą, bogactwem przyrodniczym i kulturowym zdecydowałam się na zwiedzanie Malty w stylu slow life. I to była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć!

                      W czasie popołudniowych i weekendowych wypadów miałam okazję, poprzez komunikację z mieszkańcami, szlifować angielski, zobaczyć wiele pięknych miejsc (m. in. Marsaxlokk, St Peter’s Pool, Mosta, Naxxar, Victoria,  Błękitna Grota, Klify Dingli, Plaża Ramla Bay, Błękitną Lagunę, Popeye Village), poznać wspaniałych Maltańczyków, skosztować lokalnych specjałów.

             

            Co dał mi ten kurs?

                      Dodał mi pewności siebie, zachęcił do dalszego rozwijania kompetencji językowych.  W trakcie kursu miałam okazję do nawiązania znajomości z nauczycielami, z kilku krajów (Niemiec, Francji, Łotwy), co może w przyszłości zaowocować wymianą uczniów.                         W czasie zajęć pogłębiłam również swoją wiedzę na temat kultury, tradycji, zwyczajów, oraz systemu szkolnictwa obowiązującego w ich krajach. "

             Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie jest beneficjentem projektu

            „Szkoła z przyszłością – zastosowanie zintegrowanego nauczania językowo- przedmiotowego w praktyce szkolnej”

            Nr projektu:  POWERSE – 2018 -1 – PL01 – KA101 – 048242

            Okres realizacji : 20.08.2018-19.01.2020

            Kwota dofinansowania: 19467,00 EURO

          • MOJA KREW, TWOJE ŻYCIE

          • 7 listopada odwiedziła naszą szkołę p. Aneta Rymsza, Inspektor Zespołu ds. Promocji Krwiodawstwa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Przeprowadziła z naszymi uczniami pogadankę w ramach akcji „TWOJA KREW, MOJE ŻYCIE”, uzupełniając naszą wiedzę na temat Honorowego Oddawania Krwi i kształtowania pozytywnych postaw prospołecznych.

             

             

            11 listopada do naszego miasta przyjedzie krwiobus, czyli mobilny punkt poboru krwi. Nasi pełnoletni uczniowie oraz mieszkańcy Bornego Sulinowa będą mogli honorowo oddać krew, ratując tym samym czyjeś życie.

             

             

            Wizyta Pani Inspektor pokazała nam jak ważne jest krwiodawstwo i w jak prosty sposób można komuś pomóc. Nasza szkoła otrzymała również Certyfikat Szkoły Promującej Honorowe Oddawanie Krwi, oraz zaproszenie do Szczecina na wizytę w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, z którego będziemy chcieli w przyszłości skorzystać.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Wszystkiego najlepszego Kochani Nauczyciele!!!

             Jak co roku uczniowie borneńskiego Liceum uczcili Święto Komisji Edukacji Narodowej,

            W tym roku  niespodziankę dla pedagogów i wszystkich pracowników szkoły  przygotowały połączone siły Liceum i Szkoły Podstawowej – zasilony młodszymi kolegami chór wykonał śpiewająco spersonalizowane życzenia.

            Samorząd szkolny przygotował również dodatkowe upominki i jak zwykle - mały, słodki poczęstunek.

            I choć Święto KEN obchodzimy tylko przez jeden dzień, Samorząd Uczniowski chciałby podkreślić, że doceniamy i szanujemy naszych nauczycieli przez cały rok i dlatego życzymy im dużo zdrowia, cierpliwości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Dziękujemy Wam za wszystko!

          • Otrzęsiny 2019

          • Ośrodek w Starym Kaleńsku znów był świadkiem ważnego wydarzenia szkolnego – tradycyjnych, szkolnych Otrzęsin. Kolejna grupa pierwszoklasistów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie zmierzyła się z wymyślnymi próbami przygotowanymi przez starszych licealistów, którzy rok wcześniej byli poddani podobnemu, szkolnemu „obrzędowi inicjacyjnemu”. 

            Po raz pierwszy w otrzęsinach uczestniczyły dwie klasy pierwsze, których uczniowie, z kocią zręcznością i uśmiechem na twarzach,  doskonale  radzili sobie z różnorakimi przeszkodami i utrapieniami. Dopingowani przez starszych, z opaskami na oczach rozpoznawali części ciała, co było tylko pretekstem do zanurzenia dłoni w kleistej mazi, próbowali oryginalnych potraw, opartych na „tajnej”, przekazywanej z klasy do klasy recepturze. Najwięcej emocji wzbudziła przeprawa przez błotnistą ścieżkę.

            Trudy otrzęsin nie ominęły także nauczycieli,  który po raz pierwszy pojawili się w Kaleńsku.  Nie chcąc zawieść swoich uczniów, musieli wypić po znacznym łyku soku z cytryny.  Licealni nowicjusze otrzymali  przechodni puchar, który w przyszłym roku przekazany będzie następnej klasie i dyplomy wyrażające uznane starszych kolegów.

            Świadkiem zmagań pierwszaków był Pan Dyrektor, Jacek Wojciechowski, który po części plenerowej, pochwalił pierwszoklasistów za jakość wykonywania wszystkich zadań.  Wieczorem nastolatkowie integrowali się przy ognisku, nawiązywały się nowe znajomości, a nauczyciele mogli lepiej poznawać swoich uczniów w innych, pozaszkolnych sytuacjach.

          • PIKNIK EDUKACYJNY

          •                W dniach 26-27.09.2019r. uczniowie liceum uczestniczyli w Pikniku Edukacyjnym pn.: " Nauka, ekologia, przedsiębiorczość",organizowanym przez BUTW w Bornem Sulinowie. W ramach eventu lcealiści mieli okazję:

            •  wysłuchać ciekawej prelekcji dr Krzysztofa Czarta z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego pt. " Wielkie teleskopy i nie tylko. Jak wygląda współcześnie  praca astronoma?";
            • wziąć udział w seansie w mobilnym planetarium astronomicznym nt. Budowy Wszechświata i Układu Słonecznego;
            • pogłębić wiedzę na temat walorów przyrodniczych i kulturowych naszej gminy, powiatu i województwa - w trakcie rozmów, konkursów, zagadek przygotowanych przez pracowników Nadleśnictw Czarnobór i Czaplinek oraz  Zespołu Parków Krajobrazowych;
            • zdobyć informacje nt. nowego systemu gospodarki odpadami oraz poznać sposoby na domowe oszczędności wody, energii elektrycznej i cieplnej - w ramach warsztatów przeprowadzonych przez pracownika PSZOK w Bornem Sulinowie; 
            • poznać i porozmawiać z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy z pasji zrobili biznes;
            • dowiedzieć się od pracowników Juchowo Farm na czym polega rolnictwo ekologiczne w praktyce.

             

                                                                                         koordynator projektu

                                                                                         Wioletta Michalska

          • Otrzęsiny :)

          • Czas na ślubowanie!!!

            Już w piątek,11 października,  pierwszaki oficjalnie wstąpią w poczet uczniów naszego Liceum. Zanim to jednak nastąpi, muszą przejść chrzest bojowy i dowieść, że są godni miana licealistów.

            Na uczniów klas pierwszych czekają niespodzianki przygotowane przez starszych kolegów – wszyscy mogą liczyć na dobrą zabawę!

            Całą impreza odbędzie się tradycyjnie w Starym Kaleńsku - po części oficjalnej młodzież będzie integrować się piekąc kiełbaski przy ognisku.

            Fotorelację ze ślubowania umieścimy oczywiście na stronie naszej szkoły.

          • Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Mowa nienawiści – Hejt i co dalej?

          •  

             

            Od kilku lat nasza szkoła stara się aktywnie włączać w działania podczas Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. W ubiegłym roku organizowaliśmy happening pod Urzędem Miejskim, gdzie młodzież z borneńskich szkół oraz mieszkańcy miasta mogli usłyszeć m. in. o konsekwencjach karnych stosowania przemocy. W tym roku 2 października odwiedziła nas psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczecinku, pani Agnieszka Tummel. Przypomniała nam czym jest hejt, oraz co dzieje się z ofiarą takiego zachowania, gdzie szukać pomocy. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami co znacznie ułatwiło i urozmaiciło spotkanie. Mamy nadzieję, iż to nie było ostatnie spotkanie z pracownikiem Poradni PP, czekamy na kolejne.

          • LOKOMOTYWA UŚMIECHU

          • 9 września do naszego miasta zawitali rowerzyści z Drawska Pom. i Czaplinka, którzy dołączyli do charytatywnej, zachodniopomorskiej akcji "Lokomotywa Uśmiechu". Kolejnym etapem sztafety był odcinek Borne Sulinowo - Szczecinek, do którego przyłączyli się mieszkańcy naszej miejscowości, w tym również nasi uczniowie. Wielokrotnie pokazaliśmy, że nie jest nam obojętny los osób potrzebujących a wczorajszy cel, czyli zbiórka funduszy dla zachodniopomorskiego hospicjum dla dzieci i dorosłych ma dla nas duże znaczenie. To pierwsze działanie Szkolnego Klubu Wolontariusza w tym roku szkolnym, a przed nami jeszcze wiele wyzwań.

          • Inauguracja roku szkolnego

          • Aula BKO była miejscem, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Oflagu II D. Po wspólnym  odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, P. Jacek Wojciechowski, Dyrektor LO powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość i zachęcił uczniów do wytężonej pracy, szczególnie  obecną trzecią klasę, która za ponad 8 miesięcy zdawać będzie egzamin maturalny. Na uwagę zasługuje fakt, że w naszej szkole podejmie naukę duża grupa młodzieży z Łubowa. Po uroczystości, uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do swoich klas. Wychowawczynią klasy I LO po szkole podstawowej  będzie P. Karolina Kowalczyk, a po gimnazjum P. Justyna Cioch. Wszystkim uczniom życzymy optymistycznego nastawienia do nauki i wielu osiągnięć.

          • Wyniki egzaminu maturalnego 2019 :)

          • Egzamin maturalny w naszej szkole zdawało 22 absolwentów. Zdawalność w populacji maturzystów w Polsce wyniosła 80,5%.

            Tegoroczni abiturienci borneńskiego liceum mogą pochwalić się 95,5% sukcesów. GRATULACJE!

            Szczegółowe informacje dostępne są na stronie  OKE Poznań

            Użyteczne linki:

            FAQs: co to jest skala staninowa ?

            Źródło: OKE Poznań

             

          • Koniec roku szkolnego. Początek wakacji.

          • Dziewiętnasty dzień czerwca 2019r. był wyjątkowym dniem w życiu naszej szkoły. O godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego ostatniego rocznika klas gimnazjalnych, które zostały pożegnane nie przez młodszych kolegów i koleżanki, ale przez klasę I Liceum. Zanim to nastąpiło, gimnazjaliści osiągający doskonałe wyniki w nauce i sporcie oraz innych obszarach aktywności szkolnej otrzymali dyplomy, nagrody i stypendia. Przedstawienie przygotowane przez licealistów a wyreżyserowane przez P. Karinę Rogólską, pokazało humorystycznie typowe sytuacje z życia naszej szkoły. Pan Dyrektor pożegnał dwie nauczycielki, P. Renatę Łoś i P. Marię Staszków, które przez wiele lat pracowały w naszej szkole.

            Istniejące prze kilkanaście lat gimnazjum, które dobrze zapisało się w pamięci społeczności lokalnej i szkolnej, zostało wygaszone.  Wszyscy gimnazjaliści otrzymali promocję.

            O godz. 9.00 odbyło się zakończenie roku szkolnego w Liceum, podczas którego nastąpiło przekazanie pocztu sztandarowego młodszemu pokoleniu. Dziękujemy Kacprowi Kraemerowi, Weronice Kowalczuk i Kornelii Moskwie za godne reprezentowanie naszej szkoły. Podobnie jak w klasach gimnazjalnych, uczniowie zostali obdarowani nagrodami książkowymi, stypendiami za wyniki w nauce, niezwykłą aktywność i osiągnięcia sportowe oraz działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

            Na obu uroczystościach obecni byli Państwo Natalia i Stanisław Bartoszewicz, którzy po raz trzeci wręczyli dziesięciu osobom stypendia motywacyjne na  kwotę 2.500zł. Dziękujemy za takie wspaniałe docenienie naszych uczniów!!!

            Naszym uczniom i absolwentom życzymy bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego :)

          • Kolejne stypendia motywacyjne

          • W dniu zakończenia roku szkolnego 2018/2019, Państwo Natalia i Stanisław Bartoszewicz, mieszkańcy naszego miasteczka, wręczyli  ufundowane przez siebie  stypendia motywacyjne dla 10 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D.                 

            Działające przy szkole Stowarzyszenie powołało komisję, która podzieliła niebagatelną kwotę 2.500 zł pomiędzy zgłoszonych przez wychowawców uczniów.
            W tym roku nagrody za kreatywność, szczególne zaangażowanie społeczne i promowanie szkoły w środowisku otrzymali gimnazjaliści i licealiści: Bartłomiej Pasterczyk, Dominika Mieczkowska, Oliwier Kubiak, Natalia Szmurło, Jakub Jagodzki, Maja Chaberek, Natalia Durska, Oliwia Michalak.
            Zgodnie z życzeniem sponsorów, społeczność uczniowska wybrała także dwie „Sympatyczne Osobowości Szkoły” : Urszulę Różewicką i Klaudiusza Bronka.

            Przez trzy lata Państwo Bartoszewicz obdarowali społeczność uczniowską 29 stypendiami na kwotę 7.500zł.

            W imieniu społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Oflagu II D pragniemy podziękować darczyńcom za tak piękny gest, jakim jest fundowanie stypendiów motywacyjnych.