• Ogłoszenie - 2 grudnia 2016 roku odbędzie się wycieczka do Berlina

          • W planie wycieczki:

            • Kiermasz bożonarodzeniowy
            • Zwiedzanie muzeum Pergamon
            • Zwiedzanie Reichstagu
            • Zwiedzanie Berlina – m.in. Alexanderplatz, wieża telewizyjna, fontanna Neptuna, Brama Brandenburska, fragmenty Muru Berlińskiego

             

            Koszt wyjazdu 150 zł/os

                     W cenie jest przejazd autokarem, bilety wstępu i obiad.

                     Uwaga – ilość miejsc ograniczona !!!

                     Informacji udziela p. I.Kraemer

          • Gminny Turniej Piłki Nożnej

          • W październiku 2016 roku w Łubowie odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej. Wzięły w nim udział drużyny z gimnazjów w  Bornem Sulinowie, Łubowie oraz Silnowie.
                W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła drużyna z Łubowa. Zawodniczki z Bornego Sulinowa wysoko zawiesiły poprzeczkę rywalkom, stwarzając wiele sytuacji podbramkowych, do pełni sukcesu zabrakło niewiele.
                Chłopcy z Bornego Sulinowa okazali się skuteczniejsi. Z rywalizacji wyszli zwycięsko, grając równie efektownie  jak efektywnie.
                Obie drużyny dostarczyły nam wielu pozytywnych emocji, za które serdecznie im dziękujemy.

             

             

             

             

          • Zaczarowane słoiczki

          • We wtorek 25 października, w przytulnej kuchni w Domu Pomocy Społecznej spotkali się Mieszkańcy i Wolontariusze z grupy „Podaruj Serce”. Młodzi adepci uczyli się od doświadczonych kucharek jak zrobić dżem z jesiennych darów natury. Współpraca międzypokoleniowa zaowocowała pysznymi i pięknie wyglądającymi przetworami. Nikt  nie narzekał ani na ilość jabłek do obrania, ani na ilość dyni do pokrojenia. Atmosfera sprzyjała rozmowom i refleksjom  na temat przeszłości i teraźniejszości. Spotkanie trwało kilka godzin, ale nikt z nas nie odczuł upływu czasu. Zgodnie podjęliśmy decyzję, że spotkania międzypokoleniowe powinny odbywać się cyklicznie i koniecznie „prze żołądek”. W zabieganym, współczesnym świecie skorzystają na tym zarówno młodzi, jak i dojrzali – zatrzymując się i celebrując zwyczajne, proste rzeczy, które w swej istocie stanowią o głębi życia. Daria Szkuta.

               

             

             

             

          • Międzynarodowy Dzień Roweru

          • 24 października policjantki ze szczecineckiej jednostki przygotowały prelekcje dla gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Bornem Sulinowie. Podczas zajęć policjantki wspólnie z uczniami obejrzały film „Telefon wciąż dzwonił”, który stał się pretekstem do podjęcia rozmowy na temat prawidłowych zachowań na drodze.  Uczniowie otrzymali również w ramach kampanii "Ekologicznie na dwóch kółkach" realizowanej przez zachodniopomorską drogówkę i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, "Poradniki Rowerzysty".

             

          • Bookcrossing

          • Z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych, przypadającego 24 października,  w naszej szkole powstała półka tzw. „Wolnych książek”. Tym samym włączyliśmy się w międzynarodową ideę bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

             

             

          • Ślubowanie klas pierwszych Gimnazjum

          • 12 października 2016r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum przystąpili do  ślubowania. Impreza rozpoczęła się od uroczystej przysięgi przedstawicieli klas, której słowa odczytał dyrektor Zespołu Szkół pan Jacek Wojciechowski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, zapoczątkowana wypiciem specjalnej mikstury przygotowanej przez SU, oraz symbolicznym obcięciem ogonów – tym samym „pierwszaki” oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów ZS. Uczniowie musieli również wykazać się znajomością muzyki, ogólną wiedzą o szkole oraz  swoim wychowawcy. Następnym punktem uroczystości była dyskoteka, przeplatana konkursami przygotowanymi przez SU. Pierwszoklasiści okazali się dobrymi tancerzami.

             

             

             

          • Otrzęsiny klasy I Lo

          • Jesienna aura nie przeszkodziła corocznemu wydarzeniu, jakim były OTRZĘSINY klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Bornem Sulinowie. Prawie wszyscy nowicjusze przybyli na miejsce zbiórki. Tradycyjnie wybraliśmy się do Starego Kaleńska, gdzie w malowniczym terenie można było godnie sprawdzić poczucie humoru i odporność na wszelakie dowcipy przygotowane przez drugą klasę wspieraną przez trzecioklasistów. Najmłodsi licealiści z kocią sprawnością wdrapywali się na zjeżdżalnię, niektórzy przeciskali się przez tunel, biegali w workach i próbowali oryginalnej potrawy. Po takiej próbie otrzymali dyplom gratulacyjny i przechodni puchar, który w przyszłym roku przekazany będzie następnej klasie.

             

             

             

             

             

             

          • Młodzież niemiecka z wizytą w Bornem Sulinowie

          • Po raz drugi młodzież ze szkoły w Buxtehude przyjechała do Bornego w ramach projektu „Co nas łączy co nas dzieli, Polacy i Niemcy w Bornem Sulinowie połączeni wspólną historią”. W ubiegłym roku polscy gimnazjaliści byli goszczeni przez niemieckich kolegów. Teraz przyszedł czas na rewizytę… Obfitujący w atrakcje program udowodnił, że region zachodniopomorski ma wiele do zaoferowania. Uczniowie wspólnie piekli chałki w gospodarstwie ekologicznym w Juchowie, poznali też tajniki upraw na bazie naturalnych nawozów. Szczególną atrakcją okazała się mała wyprawa do „krainy szczęśliwych krów”. Przejażdżka amfibią ma poligonie w Bornem, zwiedzanie bunkra na górze Śmiadowskiej, czy wyprawa do Gdańska  pomogły spojrzeć na naszą historię zarówno z tej ciekawej, jak i pięknej strony.


            Największą frajdą było jednak wspólne lepienie pierogów, z których słynie nasz kraj. Wyszły wyjątkowo pyszne – 300 sztuk mącznych zawiniątek zniknęło w nieprzepastnych żołądkach naszych gości i nas samych zanim na dobre zdążyły ostygnąć!
            Nauczycielom zależało, aby pokazać, iż można twórczo spędzić czas bez technologicznego wspomagania. W pełni się to udało – młodzież doskonale bawiła się zarówno na wycieczce rowerowej czy przy ognisku, jak i biorąc udział w grach terenowych na terenie „Tankodromu”.


            O tym, że powstały głębsze więzi międzyludzkie świadczyć może samo pożegnanie, ciepłe i wzruszające. Polakom trudno było się rozstać się z ich rówieśnikami z Niemiec. Ze wzajemnością oczywiście.
            Wymiana nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie finansowe, które otrzymaliśmy od fundacji „Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży” , Pomorskiego Banku Spółdzielczego o. w Bornem Sulinowie, firmy Rimaster oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bohaterów Oflagu II D, również w Bornem Sulinowie. Serdecznie dziękujemy za to, że dane nam było dzięki  Państwa hojności przeżyć niezapomniane chwile na naszej wymianie.

             

            Agnieszka Pawlak, Daria Szkuta

             

          • Akcja Sprzątanie Świata 2016

          • „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

            Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

            Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczania powstawania odpadów,  selektywną zbiórkę i recykling, „Sprzątanie Świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne.

             

            10 września 2016r. również i nasza szkoła po raz kolejny sprzątała świat w obrębie naszego miasta. Każda z klas miała „swój” teren, który miała oczyścić. Uczniowie zaopatrzeni w worki i rękawiczki ruszyli w teren.

          • Grzybobranie 2016

          • W sobotę 10 września odbyła się VIII edycja cyklicznej imprezy Grzybobrania, organizowanej przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Zespół Szkół im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie, Nadleśnictwa Borne Sulinowo, Czarnobór i Czaplinek, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska" w Złocieńcu, Stowarzyszenie „Wyprzedzić Czas" w Bornem Sulinowie i Stowarzyszenie ATUT w Szczecinku. Jednym z organizatorów było również Koło Szkolne TPL przy Zespole Szkół im. Bohaterów Oflagu II D w Bornem Sulinowie, które w 2015r. otrzymało CERTYFIKAT do Zarządu Głównego TPL.

            W imprezie wzięła udział rekordowa liczba uczestników – ok. 120 osób.

            W tym roku uczestnicy mogli cieszyć się piękną pogodą, natomiast urodzaj na grzyby był proporcjonalnie odwrotny do aury i zebranie całego kosza grzybów okazało się niezmiernie trudne.

            Cele jakie przyświecają od ośmiu lat organizatorom Grzybobrania to integracja wielopokoleniowa uczestników poprzez zabawę, edukację ekologiczną i wymianę doświadczeń, oraz popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych.

            Każdy z młodszych i starszych uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek, zaprojektowany przez nauczycielkę Zespołu Szkół, p. Beatę Okuniewicz.

            Wzorem lat ubiegłych, przed rozpoczęciem konkursu uczestnikom przedstawiono regulamin. Pani Teresa Przekwas i pan Wiesław Kulik z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinku krótko przedstawili jakie grzyby jadalne można zbierać oraz jakich grzybów trujących unikać.

            Uczestnicy akcji brali udział w dwóch kategoriach:

            • Zespół - gdzie uczeń Zespołu Szkół towarzyszył pensjonariuszowi DPS lub podopiecznemu Stowarzyszenia Atut.

            • Indywidualni zbieracze.

            • Po 1,5 godzinie, czyli wyznaczonym dla zbieraczy czasie, komisja konkursowa zważyła przyniesione grzyby z dokładnością do 1 grama i przeliczyła na punkty. Wszystkim uczestnikom łącznie udało się zebrać ponad 14,5 kg grzybów podlegających ocenie.

              Po powrocie na miejsce zbiórki na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek. Przeprowadzono konkursy sprawnościowe tj.: strzał z łuku, strzał z wiatrówki, rzut kasztanem do celu. Można było się wykazać znajomością grzybów. Chętni uczestnicy mogli wykazać się wiedzą przyrodniczą w konkursie „Jeden z dziesięciu".

              Zwyciężyły następujące osoby:

            • Kategoria Zespół – Tomasz Komperda oraz Łukasz Marynicz (LO w Bornem Sulinowie).  

            • Kategoria Indywidualni zbieracze – Jolanta Ptak.

            • Nagrody specjalne, czyli piękne drewniane grzyby, jak co roku, przygotował konserwator z Zespołu Szkół, pan Roman Ryfa.

            • Rzut kasztanem do celu – Kamil Brzeziński.

            • Strzał z łuku – Martyna Podgórska (LO w Bornem Sulinowie).

            • Strzał z wiatrówki - Martyna Podgórska (LO w Bornem Sulinowie).

            • Rozpoznawanie gatunków grzybów – Julia Szmurło (LO w Bornem Sulinowie).

            • Jeden z dziesięciu - Władysław Żebrowski, Natalia Miry.

             

          • Zebrania z rodzicami

          • W dniu 22.09.2016r. (czwartek) odbędą się zebrania z rodzicami uczniów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego wg. następującego harmonogramu:

            godz. 1630  - kl. I i III Gimnazjum

            godz. 1700 – kl. I LO  i III  LO

            godz. 1730 – kl. II Gimnazjum i  II LO

          • Kartka dla Powstańca

          • ZS po raz pierwszy organizuje akcję KARTKA DLA POWSTAŃCA. Uczniowie wszystkich klas gimnazjum i liceum stworzą samodzielnie kartki, na których umieszczą podziękowania dla uczestników Powstania Warszawskiego. Wszystkie kartki zostaną wysłane pod koniec września do Warszawy.